Ayşegül Karaali
Slovenia

Aisha yemyeşil doğası, zengin tarihi ve farklı kültürü ile bambaşka bir ülke olan Slovenya'yı geziyor. Sadece gezmiyor bir de anlatıyor; oranın tarihini, kültürünü ve bilinmeyen sırlarını. Aisha unutulanın, bilinmeyenin ve görünmeyenin peşinde. Görünen güzelliklerin içinde saklı kalan bilgileri eşeliyor. Gezilerinde şifayı arıyor ve Slovenya’da uygulanan alternatif tedavi yöntemlerini araştırıyor. Unutulmuş halk hikâyelerini yaşlı yerli halktan dinliyor, tarihi onlara soruyor ve ulaştığı tüm bu bilgileri kaynaklar ile karşılaştırıyor. Değişik Sloven festivallerinden yemeklerine kadar ülkenin kültürünü ve yerel hayatı tanıtıyor. Tüm bu deneyimlerini blogunda yazıyor. Aisha, elinde kitabı, sırtında çantası ile Slovenya’yı adeta onu takip edenlerle birlikte geziyor.

SPORTS

WHAT IS FINSWIMMING?

By
on
03/07/2018

This technical movement is very different from the other swimming styles.

It resembles a dolphin floating in the water.

Swimmers use a single-piece pallet, specially made of fiberglass, with a large surface area. The athlete’s feet remain constant, they are not separated.

This gliding movement immediately tells us this sport is not easy at all. Another interesting equipment that is needed for monofin is a specific snorkel.

Monofin Technique

The technique of swimming with monofin, should be applied as fluently and simply as possible. The feet are in a large palette and they make the same stroke. The arms are extended forward over the head without actively participating in the motion and are held constantly there. The hands are placed on top of each other and the friction with water is minimized. Breathing is done with the help of a snorkel.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT