Ayşegül Karaali
Slovenia

I am just a curious person who likes nature and sports, hikes up to the mountains and jumps into the cold waters, runs in the forests and travels as much as possible. I am Aisha, a 23 year old Turkish girl, born and raised in Istanbul. Three years ago I moved to Slovenia with my little sister. We planned to stay in Slovenia for a year so that she could study and I could improve my English. After a while, I decided to continue with my studies in Slovenia. Started studying the language, and now I Iive and study in this beautiful country. I explore the country and its culture while still improving both English and Slovene. Here, I am going to share my stories with you. Join me through the adventure.

AISHA'S DIARIES SLOVENIA DIARIES

SLOVENYA’DA KİRAZ FESTİVALİ VE KOŞUSU

on
01/06/2019

Nihayet Slovenya’da soğuk geçen bir kışı ve bol yağışlı bir bahar dönemini geride bıraktık. Slovenya tertemiz havası ve bereketli toprakları ile yazın müjdecisi olan kiraz ağaçlarının pıtır pıtır meyve verişini kutluyordu!

Parlak renkleri ile gözümüzü, tatları ile hem karnımızı hem de ruhumuzu doyuran bu güzel meyve bugün bizleri bir araya getirdi.

Karda, kışta, soğukta ve yağmurda düzenli olarak koşan Slovenler havaların ısınması ile şartların elverişli oluşunu ve taze kirazların olgunlaşmasını ‘’Kiraz Festivali’’ ile kutluyor. Bu dönemde ülkenin dört bir yanında çeşitli konserler oluyor. Haziran ayının ilk günü ise ‘’Geleneksel Kiraz Koşusu’’ düzenleniyor.

Slovenler; toprak insanları, doğa insanları. Koşmayı, tırmanmayı ve dağlara çıkmayı çok severler. Bunları birlikte yapmak da kültürlerinin bir parçasıdır.

Bu sabah saat 8’de Lübyana’nın bence en güzel yerlerinden biri olan Koseze Pond’un etrafında toplandık. Koseze Pond bu ritüelin vazgeçilmez yeri. Her mevsim başı burada düzenlenen koşular büyük bir sosyal etkinlik olarak görülür. 

Dönem boyunca da sık sık çeşitli koşu etkinlikleri düzenlenir. Bu koşuların amacı bir araya gelmek ve antrenmanlara devam etmek için motivasyon sağlamaktır. Ne antrenmanı? Birçok Sloven’in her yıl katıldığı ve yıl boyunca hazırlandığı maraton  ‘’Lübyana Maraton’u’’ (Lübyana’nın en önemli ve büyük etkinliklerinden.)

Anlayacağınız Slovenler koşmayı baya ciddiye alıyor. Bu kültürlerinin bir parçası haline gelmiş. Aileler, yaşlılar ve gençler bireysel veya gruplar halinde haftanın belirli günleri düzenli olarak antrenman yapıyor.

Beni en çok şaşırtan şey bu konuda son derece istikralı olmalarıydı. Slovenya’da kış döneminde çok sert geçen soğuk, rüzgarlı günler ve haftalar süren yağmurlu dönemlerimiz mevcut. Bu dönemler antrenman yapmaya engel mi? Bence evet. En azından dışarıda yapmaya. Ancak Slovenya’da ASLA. Ülkeyi seller dahi alıp götürse onlar koşmaya devam edeceklerdir.

Önceleri bunu çılgınca bulmuştum. Sonra Slovenler ile koşmaya, koşu gruplarına dahil olmaya başladım. Bu etkinlik bana bir hayli keyif ve motivasyon verdi. Haftanın belli günleri buluşup Lübyana’nın değişik parkurlarında koştuk.

Doğayı sevdiğiniz zaman doğadaki aktivitelerden ayrı bir haz alırsınız. Nefes alışınız, yürüyüşünüz değişir. Daha çok koklar, hissedersiniz. Yağmur size huzur verir, güneş içinizi ısıtır, soğuğa karşı direnciniz de artmıştır artık. Çünkü siz ait olduğunuz yerde; yuvadasınızdır.

Bugün koşarken ilk kez kendimi onlar gibi hissettim. Toprak insanları. Koşmak benim için de bir tutku olmuştu. Aynı hazzı alıyorduk. Aynı dili konuşuyorduk. Yuvadayım. Ait olduğum yerde.

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT