Ayşegül Karaali
Slovenia

Aisha yemyeşil doğası, zengin tarihi ve farklı kültürü ile bambaşka bir ülke olan Slovenya'yı geziyor. Sadece gezmiyor bir de anlatıyor; oranın tarihini, kültürünü ve bilinmeyen sırlarını. Aisha unutulanın, bilinmeyenin ve görünmeyenin peşinde. Görünen güzelliklerin içinde saklı kalan bilgileri eşeliyor. Gezilerinde şifayı arıyor ve Slovenya’da uygulanan alternatif tedavi yöntemlerini araştırıyor. Unutulmuş halk hikâyelerini yaşlı yerli halktan dinliyor, tarihi onlara soruyor ve ulaştığı tüm bu bilgileri kaynaklar ile karşılaştırıyor. Değişik Sloven festivallerinden yemeklerine kadar ülkenin kültürünü ve yerel hayatı tanıtıyor. Tüm bu deneyimlerini blogunda yazıyor. Aisha, elinde kitabı, sırtında çantası ile Slovenya’yı adeta onu takip edenlerle birlikte geziyor.

AISHA'S DIARIES

Self Confidence (the exact meaning of the word)

on
08/09/2019

Most of the time we think that extrovert people are self-confident. İt is easy to communicate with people, who are showing a confident stance and not reserved.

I am trying to make sense of the word and as I think I see a different definition of this word. Self-confidence may not be immediately noticeable from the outside.  Likewise can give a misleading impression.

in fact, this concept is connected with the communication we establish with ourselves. I can exemplify like this; a person who is self-conscious about his abilities and self-sufficient. Deeply knows himself, but that doesn’t always mean he is easygoer. (or enterprising)

People who try to stand out in the community are not because they trust their abilities because they need to approval from others, they need to prove themselves.

İn this case, confident people may not be noticed immediately in society. They might be more observant in the crowds.

But it’s also important to show as you do something in life.  Because treasure hunters don’t walk around. 🙂

And if the fake diamond is more accessible, it can be quite satisfactory. İf you are aware of your abilities, please don’t keep it to yourself.

Life is ready to offer opportunities to those who move and those who believe in themselves. 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT