Ayşegül Karaali
Slovenia

Aisha yemyeşil doğası, zengin tarihi ve farklı kültürü ile bambaşka bir ülke olan Slovenya'yı geziyor. Sadece gezmiyor bir de anlatıyor; oranın tarihini, kültürünü ve bilinmeyen sırlarını. Aisha unutulanın, bilinmeyenin ve görünmeyenin peşinde. Görünen güzelliklerin içinde saklı kalan bilgileri eşeliyor. Gezilerinde şifayı arıyor ve Slovenya’da uygulanan alternatif tedavi yöntemlerini araştırıyor. Unutulmuş halk hikâyelerini yaşlı yerli halktan dinliyor, tarihi onlara soruyor ve ulaştığı tüm bu bilgileri kaynaklar ile karşılaştırıyor. Değişik Sloven festivallerinden yemeklerine kadar ülkenin kültürünü ve yerel hayatı tanıtıyor. Tüm bu deneyimlerini blogunda yazıyor. Aisha, elinde kitabı, sırtında çantası ile Slovenya’yı adeta onu takip edenlerle birlikte geziyor.

FAIRYTALE PATH IN SLOVENIA

Masal Gibi Bir Sloven Festivali Kurentovanje

on
23/02/2020

Slovenlerin en eski geleneklerinden biri olan Kurentovanje, baharı ve doğurganlığı kutladıkları bir pagan ayinidir. Bugün ise Slovenya’nın en popüler, geleneksel etnografik festivali haline gelen Kurentovanje, hala kurentler ortada dolaştığında ve kara kışı kovaladıklarında, baharın bize güzellik ve bereket getireceğine dair umut ve neşe saçmaya devam ediyor. İçimizdeki pozitif duyguları yükseltiyor ve bizi bir süre için masal diyarına götürüyor.

Slovenya’nın en eski şehri olan Ptuj’da organize bir karnaval etkinliği fikri 1950’lerde ortaya çıkmış. Bugün büyük bir festivale dönüşen bu etkinlik 10 gün boyunca bütün Slovenya’da kutlanmaktadır. En ihtişamlı festival ise Slovenya’nın en eski kasabası olarak bilinen Ptuj’a aittir.

 

 

Slovenya’nın değerli bir kültürel mirası olan eşsiz Ptuj Karnavalı Kurentovanje, mistik pagan karakteri Kurent ve diğer birçok mistik karaktere dayanır. Kurentovanje aynı zamanda Slovenya’nın ulusal kimliğini gösteren sembollerinden biri haline gelmiştir.

Bu abartılı festival sırasında, sınırsız zevk ve hedonizm tanrısı Kurent hayata geçer ve Kurent grupları (kurenti), etrafta müzik ve dans eşliğinde dolaşarak, koşarak kışın kovalanmasına yardımcı olur, ilkbaharı getirirler.

Koyun derisinden oluşan kostümleri, kemerlerinde asılı zırhlar, boynuz, flamalar, tüyler ve çubuklarla süslenmiş tüylü kapaklar, uzun kırmızı bir dil, inek çanı ve kafalarında çok renkli kurdeleler vardır. Her maskenin gürültü yapmak ve kötü ruhları korkutmak için kendi geleneksel “enstrümanı” vardır.

 

Kurentovanje Slovenya’da hala çok değerli bir gelenek: maskeler ve “roller” bir nesilden diğerine aktarılmaktadır.

Kurentovanje, aynı zamanda perhiz öncesi festivalidir.(Büyük Perhiz veya Lent, Hıristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur festivalidir.) Bu dönemde dans etmek, yemek yemek ve eğlenmek gerekir.

Doyasıya eğlendiğiniz, kurentler ile dans ettiğiniz, adeta bir masal diyarına gittiğiniz bir festival. Bu atmosfere yerel sloven mutfağı, ev şarapları, krof denilen çörekler de eşlik ediyor.

İşte bugün hala bu eski geleneği devam ettiren Slovenler ilkbaharı böyle coşku ile karşılıyorlar. 🙂


 

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT