Ayşegül Karaali
Slovenia

Aisha yemyeşil doğası, zengin tarihi ve farklı kültürü ile bambaşka bir ülke olan Slovenya'yı geziyor. Sadece gezmiyor bir de anlatıyor; oranın tarihini, kültürünü ve bilinmeyen sırlarını. Aisha unutulanın, bilinmeyenin ve görünmeyenin peşinde. Görünen güzelliklerin içinde saklı kalan bilgileri eşeliyor. Gezilerinde şifayı arıyor ve Slovenya’da uygulanan alternatif tedavi yöntemlerini araştırıyor. Unutulmuş halk hikâyelerini yaşlı yerli halktan dinliyor, tarihi onlara soruyor ve ulaştığı tüm bu bilgileri kaynaklar ile karşılaştırıyor. Değişik Sloven festivallerinden yemeklerine kadar ülkenin kültürünü ve yerel hayatı tanıtıyor. Tüm bu deneyimlerini blogunda yazıyor. Aisha, elinde kitabı, sırtında çantası ile Slovenya’yı adeta onu takip edenlerle birlikte geziyor.

FAIRYTALE PATH IN SLOVENIA

FAIRYTALE PATH IN SLOVENIA

By
on
25/06/2018

I have to start from somewhere and I am really keen on exploring Slovenia. I know that this country has mystery hiding the wealth of nature and culture. The appearance is enough to impress us but there is more.

I will see Slovenia’s small towns and discover the unknown beauties of Slovenia. I will find out the tales and legends which are almost forgotten today. There is so much beauty waiting to be discovered. I can not settle only with the known.

The love and the curiosity in me dropped me on the road. Let’s dig into the tales. While discovering the past try to understand today.

I am still learning the Slovenian language and recently found a book in Slovene, which tells many legends in different parts of Slovenia.

I am determined to find the mystical places and narrate them in details to you.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT