Ayşegül Karaali
Slovenia

I am just a curious person who likes nature and sports, hikes up to the mountains and jumps into the cold waters, runs in the forests and travels as much as possible. I am Aisha, a 23 year old Turkish girl, born and raised in Istanbul. Three years ago I moved to Slovenia with my little sister. We planned to stay in Slovenia for a year so that she could study and I could improve my English. After a while, I decided to continue with my studies in Slovenia. Started studying the language, and now I Iive and study in this beautiful country. I explore the country and its culture while still improving both English and Slovene. Here, I am going to share my stories with you. Join me through the adventure.

Genel TRAVELING

İRAN

on
31/07/2019

 

İran, yönetici sınıfın batı düşmanlığıyla gücünü arttırdığı, halkının büyük kısmı baskı altında olan ve fakirliğin kol gezdiği bir ülke. 1979 yılında İran İslam Cumhuriyeti kurulmuş ve İran’ın aydınlık halkı için zor zamanlar başlamıştır.

Bugün komşu ülkemiz olan İran’da ne olup bittiği bizim için haberlerden ibaret. Gidip görmeden, İranlılar ile konuşmadan yorum yapmak zor.

İran’da 2 hafta geçirdim ve dünyam değişti.

Hayatımın en maceralı, en değişik yolculuğuna çıktım.

Bir arkadaşım ile İran’a gittim. Sıcaklığın 45 derecelere ulaştığı, yer yer çöl bölgesinde kurulan kentlerinde gezdik; sıcağın, tesettürün, trafiğin, yemeklerin, temizliğin gündelik yaşamın akışını deneyimledik. Çöl sıcağında, gece ayazında, yolda araçta seyir halinde ya da kampta dünyanın en zor coğrafyalarından birinde 2 hafta geçirdim. Birçok kez yolda kaldım. Çölde, şehirlerarası yolda ve otobanda. Başıma türlü macera geldi.

 

Yolculuğun bir kısmında yalnızdım. İran sokaklarında yalnız başıma gezdim, şehirlerarası yolculuk yaptım, tanımadığım İranlı ailelerin evinde kaldım, yer yatağında yatıp, yer sofrasında yedim. Bana evin kızı muamelesi yaptılar. Birlikte pişirdik ve yedik. Son lokmayı bölüştük.

Tanıştığım İran kadınlarına, gençlere ve yetişkinlere tek tek sordum; “İran’da yaşamak nasıl bir durum?” diye… Onlar da bütün gerçekliği ile kendi hikayelerini anlattılar.

Çok şey öğrendim. Hayata dair, İran’a dair…

Gönlü zengin İranlılar. Öyle güzel ağırlandım ki. Sanki evime gitmişim gibi.

 

Sizlere bu yazı dizimde bütün berraklığı ile İran’ı ve İranlıları kendi gözlerimden anlatacağım.

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT